Nahrávam dáta...
STAROSTLIVOSŤ O KOŽU

STAROSTLIVOSŤ O KOŽU

Kožená kabelka je investícia na roky. Koža je materiál, ktorý časom nestráca na kráse, ba dokonca získava na noblese. Stačí sa o ňu správne starať, aby vyzerala stále skvele. Ponúkame niekoľko praktických spôsobov, ako sa starať o koženú kabelku..

Kožená kabelka v perfektnom stav

Prírodná koža je jedinečný materiál. Ťažké a drahé spracovanie kvôli nepravidelnostiam, prírodným poškodeniam a jazvám ovplyvňujúcim kvalitu suroviny. Charakteristická, jedinečná vôňa kože je vôňou luxusu. Teplá a na dotyk príjemná štruktúra, nikdy nie je dokonale hladká. Rovnako ako sú jedinečné odtlačky prstov, je jedinečná aj štruktúra kožených výrobkov. Viditeľné žilky, póry, nepravidelné vzory robia koženú kabelku výnimočnú. Je cenená pre také vlastnosti, ako je priedušnosť a priepustnosť vodnej pary, ktoré sú aj napriek namáhavej výrobnej snahe stále lepšie ako pri ekokožách. Vďaka týmto vlastnostiam sú kožené výrobky drahé, ale zaručujú odolnosť a životnosť na roky.

Starostlivosť o kabelku v dvoch krokoch

Čistenie kabelky je jednoduchý proces, ktorý si vyžaduje iba dôslednosť a pravidelnosť.

 • Po prvé poriadok vo vnútri

Zdá sa to triviálne, ale udržať poriadok vo vnútri kabelky je často celkom problém. Každodenné používanie a pridávanie nových drobností vo vnútri spôsobuje zbytočné preťažovanie a chaos. Je ťažké niečo nájsť a na dne sa zhromažďujú nečistoty a omrvinky. Je teda dobré z času na čas všetko vybrať a tašku dôkladne vyčistiť. Po vyprázdnení kabelky sa v nej iste nájdu zvyšné drobné mince, stratený rúž a úplne nepotrebné veci, ktoré kabelku zbytočne zaťažujú. Pokiaľ sú na vyhrnutej podšívke nečistoty alebo škvrny, je možné ich odstrániť vlhkou handričkou, prípadne jemným prípravkom na čistenie tkanín. Dôležité je toto miesto po tomto ošetrení dôkladne vysušiť, než podšívku vrátite na jej miesto.

 • Po druhé, starostlivosť o vonkajší povrch kabelky

Starostlivosť o koženú kabelku by mala mať niekoľko fáz. Počnúc prvotným očistením od prachu a nečistôt (napríklad vlhčenými obrúskami pre deti, ktoré neobsahujú alkohol, ktorý môže spôsobiť zafarbenie), cez sušenie, až po konzerváciu chrániacu pred škodlivými vplyvmi vonkajších faktorov či mechanickému poškodeniu. Tu sa výber vhodných prípravkov môže líšiť v závislosti od typu a farbe kože. Na konzerváciu lícovej kože a semišu a nubuku používame iné prostriedky.

Konzervácia je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti

Koža sa skladá z troch vrstiev,

 • vrchnej vrstvy - líca,
 • strednej vrstvy -štiepenky,
 • podkožnej vrstvy – podštiepenky.

Každá z týchto vrstiev vyžaduje iný typ impregnácie v závislosti od štruktúry. V každom prípade sa však oplatí otestovať použitý prostriedok najprv na neviditeľnej časti kože alebo na vzorke pripevnenej ku kabelke. Predídete tak poškodeniu alebo zmene farby.

Starostlivosť o kabelku z lícovej kože

Kabelky z lícovej kože sú druhom kožených kabeliek veľmi často voleným pre ich odolnosť, príjemnú na dotyk, veľmi hladkú štruktúru a nadčasové použitie. Lícovú kožu si vyberajú ženy všetkých vekových kategórií a štýlov. Má klasický vzhľad, ale skvele sa hodí k casual štylizáciám. Oceňovaná pre svoj ležérny štýl, vhodná do práce alebo na štúdiá aj na prechádzku, dodáva športovú eleganciu.

Lícová koža je odolná proti oderu a zafarbeniu vďaka potiahnutiu doplnkovou vrstvou vosku. Aby sa však predišlo viditeľným stopám drobného poškodenia na jej hladkom povrchu, oplatí sa na starostlivosť používať špeciálne balzamy, pasty alebo krémy na lícovú kožu. To ochráni materiál pred škodlivými vonkajšími faktormi (vlhkosť, nízke teploty). Po ich aplikácii je koža odolnejšia voči nečistotám a mechanickému poškodeniu (vrátane praskania).

Je dobré si zapamätať niekoľko základných pravidiel:

 • Výber výrobkov iba pre lícovú kožu.
 • Pred čistením vyskúšajte balzam, pastu alebo krém na dodanej vzorke kože.
 • Nečistite kabelky príliš intenzívnym trením.
 • Po predčistení nechajte uschnúť pri izbovej teplote
 • Jemne vyleštite povrch kabelky mäkkou, čistou handričkou.
 • Nedovoľte, aby sa materiál namočil.

Starostlivosť o kabelku z kože saffiano

Kabelka z saffiano kože je trvanlivá a odolná proti poškriabaniu rovnako ako lícová koža. Vyznačuje sa matným povrchom a nejednotnou štruktúrou. Charakteristický šachovnicový povrch je výsledkom strojného razenia kože pred voskovaním, po predošlom zahriatí. Vďaka tomu koža získava väčšiu odolnosť proti vode, mechanickému poškodeniu a je tuhšia ako lícová koža. Má pôvodné farby zbavené zafarbenia. Vďaka voskovému povlaku je táto koža praktickou voľbou, ktorá sa ľahko udržuje. Nevyžaduje olejovanie a na starostlivosť o tento typ kože postačí vlhká handrička z mikrovlákna.

Starostlivosť o kabelku z lakovanej kože

Lakované kabelky sa vyznačujú elegantným vzhľadom. Dokonale hladký povrch a vysoký lesk predurčujú tento typ kabeliek na špeciálne príležitosti, formálne schôdzky a špeciálne príležitostné večierky. Vďaka výrobnej technológii je lakovaná koža považovaná za najjednoduchšiu na čistenie a údržbu. Koža potiahnutá lesklou fóliou nevyžaduje olejovanie a konzerváciu. Prípadne môže byť potretá špeciálnymi prostriedkami na lakovanú kožu, čo má zmäkčiť povrch tašky a zabrániť prasklinám.

Starostlivosť o kabelku z ekologickej kože

Ekologická koža je často voleným materiálom kabeliek. Jeho veľkou výhodou je cena (omnoho nižšia ako prírodná koža) a ekologický prístup. Ide o umelú tkaninu vyrobenú z polyesterových vlákien, ktorá na nerozoznanie napodobňuje prírodnú kožu. Je dobré vedieť, že prírodná koža má nepravidelnú štruktúru, na rozdiel od ekologickej kože, ktorej povrch je bez rýh, priehlbín a škrabancov.

Akékoľvek nečistoty by mali byť okamžite odstránené utretím mäkkou handričkou. Odolnejšie škvrny zmiznú mydlovou vodou, prípadne trochou octu zriedeného vodou. Po takom čistení je nutné čistené miesto opláchnuť vodou a povrch kabelky vytrieť do sucha.

Je dobré si zapamätať niekoľko základných pravidiel:

 • Nepoužívajte čistiace prostriedky určené pre prírodnú kožu.
 • Nepoužívajte leštidlá, vosk, saponáty ani rozpúšťadlá.

Starostlivosť o semišovú a nubukovú kabelku

Mimoriadne príjemný na dotyk a hrejivý semiš a nubuk sa skvele hodí ako pre neformálne ležérne štylizácie, tak aj pre sofistikované elegantné kombinácie. Semiš a nubuk radíme medzi tzv hrubé kože s viditeľnými chĺpkami (dlhšie pri semišu, kratšie pri nubuku). Oba tieto materiály vďaka čineniu získavajú elasticitu a mäkkosť.

Rozdiel medzi semišom a nubukom je v tom, ako sú vyrobené. U semišu sa spracováva vnútorná vrstva (štiepenka) a pri nubuku vonkajšia šupka (líc). Oba materiály sú vďaka lešteniu mäkké a jemné. Vďaka jemnej textúre sú semišové a nubukové kabelky extrémne náchylné na vlhkosť a poškodenie. Náročnejšie sa tiež čistia. Nemali by byť vystavené dažďu, pretože voda ich môže stmaviť a zničiť ich jemnú štruktúru.

Je dobré si zapamätať niekoľko základných pravidiel:

 • Semiš a nubuk by sa nemali čistiť za mokra (v prípade potreby odstráňte nečistoty vlhkou handričkou, aby ste zabránili navlhnutiu materiálu).
 • Kabelku sušte v izbovej teplote.
 • Údržba by mala začať kefovaním povrchu mäkkou kefou a potom o niečo tvrdšími štetinami.
 • Škvrny odstráňte špeciálnou gumou na semiš a nubuk.
 • Na oživenie farby môžete aplikovať špeciálny farbiaci prostriedok (pena, aerosól) určený pre tento typ materiálu.
 • Nepoužívajte pasty a krémy.
 • Lze použít speciální impregnace s ohledem na to, že mohou ztmavit barvu, zejména v případě velmi světlých sáčků.

Uskladnenie koženej kabelky

Starostlivosť o koženú kabelku nie je príliš náročná činnosť. Stojí za to na ňu pamätať a pravidelne vykonávať, najmä keď nás kabelka sprevádza každý deň. Pokiaľ koženú kabelku používate príležitostne, pred uložením do skrine nezabudnite kabelku očistiť podľa vyššie uvedených rád, dobre osušiť a vypchať papierom, aby koža nestratila tvar a nezískala nové záhyby. Dá sa skladovať v bavlnenom alebo plátennom sáčku, aby koža mohla voľne „dýchať“.

Pri rozhodovaní o kúpe koženej kabelky volíme kvalitu, eleganciu a odolnosť materiálu. Pokiaľ sa postaráme o jej čistenie a uskladnenie, bude určite jedinečným doplnkom a bude slúžiť mnoho rokov.

Sezna
 • cz
 • ro
 • hu
You can find PaniKabelková.sk at GLAMI.sk