Nahrávam dáta...
EKOLOGICKÁ ALEBO PRÍRODNÁ KOŽA?

EKOLOGICKÁ ALEBO PRÍRODNÁ KOŽA?

Výber správnej kabelky je skutočne veľkou témou! O farbách, viac i menej prepracovaných madlách, vonkajších i vnútorných vreckách, nastaviteľných popruhoch alebo napevno uchytených madlách sa môžeme baviť hodiny. A nehovoriac o materiáli, z ktorého bola kabelka vyrobená. Prírodná koža? Snáď skôr ekologická koža? Zistite, ktorú možnosť je lepšie zvoliť!

Prírodná koža - kabelka podšitá luxusom

Na prvom mieste je prírodná koža. Kabelky z nej vyrobené sú považované za luxusnejšie. Odkiaľ pochádza toto presvedčenie? Už iba pre prostý fakt ich jedinečnosti. A niekedy veľmi premrštená cena!

Nikoho asi neprekvapí, že výber kabelky z pravej kože musí ísť ruka v ruke s naším prístupom k etickým aspektom tejto témy. Kabelky sú obvykle vyrobené z hovädzej či prasacej kože. Je vhodné zdôrazniť, že materiál získaný na ich tvorbu je akýmsi „vedľajším produktom“ chovateľského procesu.

Kabelky z prírodnej kože majú mnoho výhod, vďaka čomu sú veľmi obľúbené. Tým, že po nich siahneme, si môžeme byť istí vysokou kvalitou, ktorá zaručuje príjemné používanie - roky!

Je čas pozrieť sa bližšie na prírodnú kožu a jej vlastnosti po pretvorení do podoby kabelky.

Prírodná koža – silné stránky

Poza Okrem krásneho vzhľadu a štipky luxusu má prírodná koža mnoho ďalších predností, ktorým sa ekologická koža (zatiaľ?) musí klaňať až k pásu. Predovšetkým:

  • veľká odolnosť materiálu – aj pri každodennom používaní. Prírodná koža sa vyznačuje variabilnou rozťažnosťou, vďaka ktorej ľahšie "padne" do ruky
  • Priedušnosť – tá je dôležitá najmä v prípade obuvi. Pri výbere kabelky z prírodnej kože si však môžeme byť istí pocitom pohodlia pri držaní za rukoväte.
  • Jedinečný vzor – prírodná koža má jedinečnú štruktúru a vzor, ktorý u kabeliek z eko kože len ťažko nájdete.

Vieme však, že každá medaila má dve strany, palicu má dva konce a prírodná koža… dva aspekty pri používaní.

Pokiaľ sa rozhodneme pre nákup špičkového tovaru, musíme sa oň náležite starať. To, čo je veľkou výhodou daného materiálu, sa pri nesprávnej starostlivosti môže stať záhubou!

Prírodná koža je pružnejšia – doslova a do písmena. Veľmi ľahko reaguje napríklad na vlhkosť. Pokiaľ nás pri romantickej prechádzke zastihne dážď, musíme si dávať pozor na kabelku z prírodnej kože!

Ekologická koža - dobrá imitácia prírody!

Ani tá najkrajšia kabelka listonoška z prírodnej lícovej kože nepresvedčí zarytého ochrancu práv zvierat o svojich estetických a funkčných hodnotách. Našťastie je ponuka kabeliek z umelej kože skutočne bohatá. A to s veľkým „B“!

Môžeme si vyberať a preberať v kabelkách listonoškách, ktoré skvele reprodukujú motív hadej kože, hoci žiadnu z nich nikdy nevideli. Sú to tiež módne a pohodlné každodenné kabelky, ktoré dokonale napodobňujú svoje „kamarátky“ založené na prírodných materiáloch. Až človek musí vážne zvažovať, pre ktorú z ponúk sa nakoniec rozhodol – či je to kabelka z aligátora kože alebo jej eko verzia!

Ekologická koža - pohodlná a praktická

Ale predovšetkým... etická. Jej výberom máme istotu, že kvôli nám žiadny tvor netrpel. Aspoň nie kvôli skvostnému doplnku, ktorý korunuje premyslený styling.

Ekologická koža je navyše doporučovaná pozornosti tých, pre ktorých je dôležitá cena – ide o ekonomickejšiu verziu luxusu, ktorá nemusí strácať na štýle. Príklady nemusíte hľadať ďaleko – táto značková dámska kabelka v nádhernej fľaškovo zelenej farbe sa stane vašou láskou na prvý pohľad. A na prvé zavesenie cez rameno.

Ďalšie silné stránky?

  • Ambivalentný vzťah k poveternostným podmienkam - či svieti slnko alebo prší, naša kabelka vyzerá skvele a nestráca svoje vlastnosti. Vlhkosť pre ňu nie je hrozbou a slnečné lúče ju nezbavujú základnej farby.
  • Bez nutnosti konzervácie - pokiaľ nepatríme do skupiny ľudí, ktorí sa radi o kupované veci starajú – ekologická koža kože bude zásahom do čierneho!
  • Povrch odolný voči škvrnám – kožu aligátora pravdepodobne nebudeme ošetrovať hubkou, keď sa nám na ňu podarí rozliať kávu. Ekologická koža s ňou nebude mať taký problém. Pri zmienke o kofeíne však s nami nepochybne ožije.

A tu sa pristane spomenúť aj nevýhody - umelá koža je tuhšia - v niektorých prípadoch môže byť ťažšie ju dokonale splynúť s našou rukou (v prípade ucha).

Malo by byť tiež zaobchádzané s väčšou opatrnosťou - tuhosť materiálu môže v extrémnych prípadoch a po dlhej dobe intenzívneho používania viesť k vzniku nevzhľadne vyzerajúcich prasklín.

Ekologická koža je tenšia ako prírodná koža, preto je doba jej použitia väčšinou kratšia. Sebavedomé značky kabeliek však ponúkajú ekologické riešenia, ktoré nestrácajú na kvalite.

Malo by byť tiež zaobchádzané s väčšou opatrnosťou - tuhosť materiálu môže v extrémnych prípadoch a po dlhej dobe intenzívneho používania viesť k vzniku nevzhľadne vyzerajúcich prasklín.

Ekologická koža je tenšia ako prírodná koža, preto je doba jej použitia väčšinou kratšia. Sebavedomé značky kabeliek však ponúkajú ekologické riešenia, ktoré nestrácajú na kvalite.

Stojí za to mrknúť na túto univerzálnu kabelku poštárku v zaujímavom žltom odtieni, ktoré ráz dodávajú frivolné strapce so striebornou úpravou. Túto ponuku nemožno prehliadnuť. Obzvlášť keď sa model nosí na ramene, takže problém tuhosti rukoväte a neprepúšťania vzduchu je minulosťou!

Navyše vďaka starostlivému spracovaniu a veľmi dobrej kvalite masteriálu sa kabelka z ekologickej kože prakticky nosí sama! Po dlhé roky.

Prírodná koža, alebo skôr eko verzia - zhrnutie

Vyššie sme predstavili prednosti (a slabiny) jednotlivých materiálov, z ktorých vznikajú okrem iného aj galantérne výrobky.

Už viete, že kabelka z prírodnej kože špecificky vonia (čo môže byť jej výhoda či nevýhoda), má štruktúru a vzor, ktorý nemožno sfalšovať a tomu zodpovedá aj vyššia cena. Stojí za ňou kvalita a jedinečnosť, za ktorú sú niektorí ľudia ochotní veľmi zaplatiť.

Na druhej strane pultu sú v rade radené kabelky z ekologickej kože. Odlišujú sa snáď ony od svojich kamarátok vytvorených prírodne? Na prvý pohľad je ťažké spoznať, ktorá kabelka je ktorá!

Vďaka zázrakom techniky a stále väčšej presnosti spracovania vyzerá napodobenina často lepšie ako originál. Z tohto dôvodu sa nemusíme báť, že by nedostatočne vyvinutý vzor prezradil ekologický pôvod materiálu.

Prírodná koža alebo ekologická koža – kabelka, ktorá z nich vyhráva? Odpoveď je jednoduchá – tá, ktorá lepšie zodpovedá vášmu vkusu a očakávaniu – v širokom slova zmysle.

Sezna
  • cz
  • ro
  • hu
You can find PaniKabelková.sk at GLAMI.sk